سبد خرید 0

آتش بر فراز تبریز

10 / 10
از 1 کاربر
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 2 شهریور 1396 در ساعت 8 : 30 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

 آتش بر فراز تبریز
نــــــویسنده: بهروز خاماچی
 اهمیت سیاسی، نظامی، اقتصادی و به طور کلی موقعیت خاص ژئوپلتیکی و جغرافیای سیاسی آذربایجان بر هیچ کس پوشیده نیست.
آذربایجان و مرکز آن تبریز در یک مکان خاصی از خاورمیانه و بر سر راه آسیا به اروپا و آفریقا قرار گرفته، که از آغاز پیدایش حکومتهای سلطه‌گر در رقابت بر سر تصرف سرزمینها و گسترش نفوذ امپراطوری‌ها همواره مورد توجه سلاطین و فرمانروایانی از مادها و آشوریها، پارسها، اشکانیان، ساسانیان، اعراب، ترک، مغول، تاتار، غز، عثمانی، روس و انگلیس واقع شده است.

بنابر این کمترین سرزمینی را در تاریخ جهان، مانند آذربایجان به یاد دارد، که در طول حیات سیاسی خویش، بارها و بارها مورد هجوم بیگانگان قرار گرفته باشد و همواره از میان حوادث بی‌شمار در عرصه تاریخ جهان جان به سلامت برده و با افتخار و شرف به حیات خود ادامه دهد.

سلاطین عثمانی برای گسترش امپراطوری خود همیشه چشم طمع به ایران داشته و بارها این سرزمین مورد هجوم و جنگهای متعدد بین سلاطین سنّی عثمانی و... واقع می‌گشت.
در این رهگذر، امپراطوری روسیه_تزاری که در رقابتهای مستعمرانی از قرن هیجدهم میلادی نمی‌خواست از رقبای خود عقب بماند و برای گسترش دامنه نفوذ و سرزمین خود همواره در فکر تسلط بر آذربایجان بوده، از آغاز خصومت بین «ایران و عثمانی» و «ایران و روسیه» تا پایان جنگ_جهانی_دوم به مدت «450» سال در طول تاریخ معاصر آذربایجان، شهر تبریز نزدیک به «19» بار توسط عثمانی‌ها و «5» بار توسط نیروهای اشغالگر روسی و شوروی مورد حمله و غارت و ویرانی قرار گرفته است.

آنچه اساس مطالب این کتاب را تشکیل می‌دهد، مطالبی است از آغاز جنگهای ایران و روس در عهد فتحعلی‌شاه تا جنگ جهانی دوم، به مدت «120» سال که تا حدودی واقعیت و اشغال تبریز توسط قوای مهاجم روسی را بیان داشته و کیفیت ظلم و ستم روسها و در مقابل شجاعت و مردانگی مردم تبریز را در برابر اشغالگران مشخص می‌سازد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
نمایش همه
علاقه مندی ها ()